• چرا باید درس هر روز را در همان روز بخوانیم

  چرا باید درس هر روز را در همان روز بخوانیم

  ۰ 4 بازدید

  آموزش برنامه ریزی روزانه و هفتگی برنامه ریزی روزانه و هفتگی باید چگونه باشد – ما آدما به طور ک...

 • در پایه دهم تستی بخوانیم یا تشریحی

  در پایه دهم تستی بخوانیم یا تشریحی

  ۰ 7 بازدید

  در پایه دهم تستی بخوانیم یا تشریحی ؟ در پایه دهم تستی بخوانیم یا تشریحی ؟ اینکه در پایه دهم تستی بخو...

 • مقابله با وسواس مطالعاتی

  مقابله با وسواس مطالعاتی

  ۰ 83 بازدید

  برخلاف تصور خیلی از داوطلبان تندخوانی هیچ منافاتی با دقت مطالعاتی ندارد! بار اولی که شما درسی رو مطا...

 • معرفی رشته پزشکی

  معرفی رشته پزشکی

  ۰ 15 بازدید

  در این مطلب بسیار مهم قصد معرفی رشته پزشکی را برای دانش آموزان عزیزم را دارم . پس اگر برای رشته پزشک...

 • معرفی رشته دندانپزشکی

  معرفی رشته دندانپزشکی

  ۰ 20 بازدید

  معرفی رشته دندانپزشکی برای معرفی رشته دندانپزشکی ابتدا باید گفت که یک دندانپزشک ، به تشخیص و درمان ب...

دوران جمع‌بندی و چیدن سیب‌ها

در دوران جمع‌بندي تقريباً همه‌ي دانش‌آموزان دغدغه‌ي مشتركي دارند: «فاصله‌ي كوتاهي تا كنكور مانده است و هنوز كتاب‌هايي را نخوانده يا نيمه‌كاره گذاشته‌ام.» 

اگر فرصت را صرف خواندن مباحث باقي‌مانده كنيم، تسلط خود را بر آن‌چه تاكنون خوانده‌ايم از دست مي‌دهيم و اگر به فكر تسلط بر موضوعات مطالعه‌شده باشيم، با مطالبي كه تاكنون فرصت نكرده‌ايم بخوانيم چه كنيم؟ بگذاريد پرسشي را طرح كنيم: اگر كنكور را دو ماه به عقب بيندازند، آيا قول مي‌دهيد دو هفته‌ي مانده به كنكور مجدداً اين دغدغه را نداشته باشيد؟ مسلماً نه! حتي اگر بيش‌تر از دو ماه هم كنكور عقب بيفتد، باز هم همين دغدغه، مشكل محوري عده‌ي زيادي از دانش‌آموزان خواهد بود. 

خوب! پس چاره چيست؟مثالي بزنيم:از صبح به باغ ميوه‌اي رفته‌ايم تا سيب بچينيم و عصر، بار كاميون‌ها كنيم تا به سردخانه ببرند. تا عصر سخت كار كرده‌ايم و هر يك به فراخور حال خويش، مقداري سيب چيده‌ايم. حال اطلاع مي‌دهند كاميون‌ها آمده‌اند و فقط دو ساعت وقت داريم سيب‌ها را بار كنيم. كدام راه عاقلانه‌تر است؟ هنوز به چيدن مقدار بيش‌تري سيب ادامه دهيم يا آن‌چه را كه چيده‌ايم در جعبه بگذاريم و بار كاميون‌ها كنيم؟ اگر به چيدن ادامه دهيم، مسلم است كه مقدار سيب بيش‌تري خواهيم داشت؛ اما وقتي سرگرم اين كار هستيم، كاميون‌ها مي‌روند و سيب‌ها بر زمين مي‌مانند و خواهند گنديد؛ يعني همه‌ي حاصل كارمان يا بخش مهمي از آن، از بين خواهد رفت. در حالي كه اگر بتوانيم در فرصت باقي‌مانده، همه‌ي سيب‌ها را «جمع‌آوري» و بار كاميون‌ها كنيم، تمام حاصل خود را از آنِ خويش كرده‌ايم. 

اكنون نيز بايد همه‌ي آن‌چه را خوانده‌ايم، از آنِ خويش كنيم؛ يعني بر آن مسلط شويم. وسوسه‌ي مطالعه‌ي مباحث جديد در دوران جمع‌بندي، منجر به از دست دادن تسلط بر بخش مهمي از آموخته‌ها خواهد شد و نتيجه‌ي مطلوب را در كنكور نخواهيم گرفت. پس مصمم‌تر از هميشه براي «دوران جمع‌بندي» آماده شويد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا