• چگونه تست بزنیم

  چگونه تست بزنیم

  ۰ 151 بازدید

  در ادامه‌ی مطالب هفته‌ی قبل در مورد نحوه تست زدن با ما همراه شوید. پس از علامت‌گذاری کنار تست‌ها، بر...

 • افزایش سرعت تست زنی

  افزایش سرعت تست زنی

  ۰ 170 بازدید

  افزایش سرعت تست زنی من خوب درس می خوانم اما در تست زنی کند هستم در این زمان چگونه سرعت تست زنی خود ر...

 • مزایای تندخوانی

  مزایای تندخوانی

  ۰ 113 بازدید

  ۱- صرفه جویی در وقت: مهم ترین و اصلی ترین مزیت تندخوانی، صرفه جویی در زمان مطالعه و جلوگیری از اتلاف...

 • تکنیک های تند خوانی

  تکنیک های تند خوانی

  ۰ 203 بازدید

  با استفاده  از نکات زیر تند خوانی حرفه ای را در خود تقویت کنید: ” توقفها و مکث های چشمان خود ر...

 • دو هفته به کنکور مانده چه کارهایی انجام دهم

  دو هفته به کنکور مانده چه کارهایی انجام دهم

  ۰ 168 بازدید

  دو هفته به کنکور مانده چه کارهایی انجام دهم دو هفته به کنکور مانده چه کارهایی انجام دهم – در ه...

آغاز زندگی‌های دانشجویی و بلوغ اجتماعی

یک روانشناس گفت: آغاز زندگی‌های دانشجویی نیازمند بلوغ اجتماعی افراد است، چون این مساله در تعاملات رفتاری که نودانشجویان در یک محیط باهم دارند بسیار تأثیرگذار است.

نورالله رضایی، با بیان این‌که کارکردهای فرهنگی و  اجتماعی خانواده‌ها باید بتواند نیازهای فرزندان را برآورده کند، افزود: برای پیشگیری از ایجاد آسیب‌های اجتماعی خانواده‌ها باید آگاهی داشته باشند نیازهای فرهنگی اجتماعی جوانان خود را برآورده کنند تا زمانی که یک جوان به سن ۱۸ سالگی می‌رسد برای ورود به محیط‌های دور از خانوداه مانند پانسیون‌های دانشجویی و دیگر محیط‌ها به پختگی کامل رسیده باشند.

وی در ادامه افزود: برای دانشجویانی که قرار است دور از خانواده به تحصیل خود ادامه دهند اگر تا قبل از آن خانواده بیشترین تأثیر را در رفتار فرد داشته است، دانشجو وارد محیط جدیدی می‌شود که بیشترین تأثیر را از آن محیط دریافت می‌کند.

رضایی اظهار کرد: اعضای پانسیون احیاناً می‌توانند اختلالات شخصیتی و تجربه‌های شخصی از گذشته داشته باشند که اگر اشخاص دارای پختگی کامل نباشند می‌توانند اثرات مخربی را دریافت کنند.

به گفته وی، محیط‌های دانشجویی مانند شمشیر دولبه می‌ماند اگر محیط سازنده باشد باعث رشد و تعالی افراد می‌شود در غیر این صورت اثرات سوء بدنبال خواهد داشت.

وی تصریح کرد: به‌عنوان مثال در مورد فردی گوشه‌گیر است اگر آن جمع تعاملات مناسبی باهم داشته باشند می‌تواند برای شخص گوشه‌گیر سازنده باشد اما اگر جمع تخریب‌کننده‌ای باشد آسیب‌های شخص را نیز تقویت خواهد شد.

رضایی در پاسخ به این پرسش که کدام دسته از جوانان دچار این آسیب‌ها می‌شوند، خاطرنشان کرد: افرادی که زمینه آسیب‌پذیری را از خانواده آورنده باشند بیشتر دچار این چالش‌ها می‌شوند، چون از قبل این آسیب در او وجود داشته و با ایجاد کوچکترین بستری دچار مشکل می‌شود.

وی در این خصوص که دانشگاه توان برطرف کردن کاستی‌های خانواده را ندارد، گفت: خانواده‌ها باید آگاه باشند که دانشگاه نمی‌تواند بسیاری از کمبودهای خانوداه‌ها را برطرف کند از همین جهت باید خانواده‌ها رسالت خود را حفظ کنند و حمایت های عاطفی و مالی را از فرزندان خود داشته باشند.

به گفته وی دانشگاه نیز باید مهارت‌های ارتباطی را آموزش دهد و آگاهی لازم را نسبت به دانشجویان خود به دست آورد گروهی از این افراد آسیب‌پذیر نیاز به آموزش دارند و گروهی دیگر نیازمند درمان هستند که دانشگاه باید به این دانشجویان یاری رساند.

رضایی تصریح کرد: ۱۸ سالگی سن تصمیمات عاقلانه است اما این در شرایطی است که هویت فرد کامل شده باشد؛ در غیر این صورت فرد در محیط اجتماعی دچار چالش خواهد شد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

رفتن به بالا