0912-837-5747

روش صحیح مطالعه زیست

شناخت بیشتر زیست

تمام دانش آموزان برای اینکه بتوانند روش روش صحیح مطالعه زیست را اجرا کنند باید شناخت خوبی از درس زیست داشته باشند. زیست یک درس مفهومی،تحلیلی و ترکیبی است. با توجه به تغییر نظام آموزشی و کتابها طبیعیست که تفاوت هایی نسبت به نظام قدیم در بودجه بندی بوجود بیاید ، اما با توجه به محتواهای نسبتا مشابه به نظام قدیم ،نباید این تغییرات خیلی زیاد باشد.بزودی بودجه بندی سوالات توسط سازمان سنجش اعلام میشود و در اختیار شما قرار خواهم داد.

زیست سال دوم دبیرستان در نظام قدیم و پایه دهم نظام جدید زیست سوم نظام قدیم و پایه یازدهم نظام جدید ،زیست سال چهارم و پایه دوازدهم نظام جدید ، منابعی هستند که کنکوری های نظام قدیم و کنکوری های نظام جدید به تفکیک برای کنکور باید مورد مطالعه قرار بدهند

زیست در بین همه دروس بالاترین ضریب را برای رشته های زیرگروه یک دارد و برای همه دانش آموزان از اهمیت خاصی برخوردار است. پیشنهاد میشود در هفته حداقل ۲۳درصد از زمان مطاعه خود را به این درس اختصاص دهید. تعداد تست های زیست در کنکور ۵۰ تست میباشد.زمان پیشنهادی برای پاسخگویی به تست های این درس ۳۶دقیقه است .یعنی به طور میانگین ۴۳ ثانیه برای هر تست.

۶ گام استثنایی برای روش صحیح مطالعه زیست

اگر مراحل و مهارت هایی که در ادامه به شما آموزش داده میشود را دقیق اجرا کنید ، قطعا بهترین درصد در درس زیست شناسی برای شما خواهد شد.

گام اول روش صحیح مطالعه زیست

مبحثی که قصد مطالعه آن را دارید ابتدا از روی متن کتاب درسی به دقت مطالعه کنید. درس زیست شناسی از جمله دروسی است است که تک تک کلمات آن مهم است و باید به دقت آنهارا مطالعه کنید و مورد تحلیل قرار دهید.رمز موفقیت در زیست شناسی این است که در قدم اول خط به خط مطالب کتاب درسی را حفظ باشید. حفظ بودن در این درس به این معناست که میبایست تسلط خوبی روی مطالب پیدا کرده باشید. برای مثال زمانی که صفحه ای از کتاب را به شما گفتند، بتوانید مطالب آن صفحه را به خاطر بیاورید.

گام دوم روش صحیح مطالعه زیست

بعد از آن‌که حداکثر تلاش خود را برای حفظ و درک عمیق مبحث مورد نظر به کار بردید ، نوبت منبع کمک‌آموزشی میرسه. کتاب یا جزوه‌ یا دی وی دی های آموزشی را مطالعه کرده و نکاتی را که احتمالاً به آن‌ها کمتر توجه داشته‌اید مد نظر قرار دهید.

(( نکته: دانش آموزانی که از دی وی دی های آموزشی استفاده میکنند مطالعه سطحی تری نسبت به دانش آموزانی که منبع مطالعاتی آنها کتاب است داشته باشند.))

در هر کدام از این مراحل باید نکاتی را که به نظر شما مهم هستند یادداشت کنید. زیر قید‌ها خط بکشید یا با ماژیک آن‌ها را برجسته کنید.

گام سوم روش صحیح مطالعه زیست

حالا دیگر سیر مطالعاتی شما به تمام شده است و میبایست کیفیت مطالعه‌ ی خودتان را آزمایش و ارزیابی کنید. بهترین و مرجع ترین منبع برای این کار، زدن تست‌های ‌کنکورهای سراسری سال‌های اخیر است. برای شروع تست ها را فقط برای مباحثی که مطالعه کردید و بصورت طبقه بندی شده بزنید. ابتدا تست‌های ‌کنکور را پاسخ دهید. بهتره اگر خسته نیستید بعد از پایان مطالعه بلافاصله شروع به تست‌زنی کنید. می‌توانید تعداد محدودی تست انتخاب کنید و به آن‌ها جواب دهید. پس از زدن تست‌ها از خود درصد بگیرید. درصد بالای ۷۰، مناسب است. اگر پایین‌تر از این درصد بودید باید مجدداً مراحل بالا را تکرار کنید. وقتی به درصد۷۰ رسیدید به مرحله‌ی بعد بروید.( نکته: در روند تست زنی خود اگر با نکاتی مواجه شدید که برای شما جدید بود به جزوه خود اضافه کنید یا در حاشیه کتاب خود بنویسید.)

گام چهارم روش صحیح مطالعه زیست

بعد از مرور سریع مبحث مورد نظر از روی کتاب و جزوه‌ی کمک‌آموزشی به سراغ تست‌های ‌تألیفی بروید. در این مرحله کم کم به یادگیری خود عمق می‌دهید. سعی کنید تست‌ها را به چند قسمت تقسیم کرده و در هر نوبت تعدادی از آن‌ها را جواب دهید.

نکته : مهم‌تر از تست، پاسخ‌نامه‌ ی تست است! اگر حتی تستی را میدانستید و جواب صحیح داده بودید، باز هم پاسخ آن را در پاسخ‌نامه بخوانید.

در این مرحله باید مثل یه کارآگاه در پی نکته‌ های جدید باشید. از این‌که چیزی را بلد نیستید ناراحت و ناامید نشوید. فراموش نکنید که شما تست می‌زنید تا مطلب جدید یاد بگیرید . اگر از مطالبی که می‌دانید تست بزنید بی‌فایده خواهد بود. در این مرحله ،نکات مهم تست‌ ها را به نکات قبلی اضافه کرده و تست‌های ‌مهم را علامت بزنید تا بعداً آن‌ها را مجدداً مرور کنید

گام پنجم روش صحیح مطالعه زیست

میتوان گفت که مهم‌ترین مرحله‌ی مطالعه‌ی زیست‌شناسی است؛ یعنی مرور و تکرار همه مطالبی که از یک مبحث خوانده‌اید. شاید به تسلط رسیدن در یک مبحث آسان‌تر از حفظ و نگهداری تسلط باشد. در این مرحله ابتدا مجدداً کتاب درسی و کمک‌آموزشی را بخوانید و تمام نکاتی را که از کتاب، تست‌ها و… یادداشت کرده‌اید مجدداً مرور کنید. تست‌هایی را که قبلاً نشان‌دار کردید مجدداً بزنید و سعی کنید به عمق مطالب پی ببرید.

گام ششم روش صحیح مطالعه زیست

برای تکمیل مراحل مطالعه‌ی درس زیست‌شناسی زدن تست به تعداد ۵۰ عدد و در مدت‌زمان ۳۶ دقیقه است.
همانطور که قبلا نیز گفته شد این یک استاندارد برای زیست کنکور است

چند نکته مهم :

۱. فضای شبیه آزمون برای خود ایجاد کنید و اگر درصد شما زیر ۷۰ بود باید دوباره مراحل بالا را تکرار کنید.۲. رمز موفقیت در زیست‌شناسی تکرار و مرور بصورت منظم است. به هیچ وجه نگویید مطلب را میدانم و بلدم. این آفت بزرگی است. اگر نکات ساده و قابل اجرای گفته‌ شده را اجرا کنید و کمی صبر، حوصله و تلاش داشته باشید به درصدهای عالی در زیست خواهید رسید.

۳. یادتون باشه برای قبولی تو رشته اول تجربی نباید حتی به درصد زیر ۶۵ فکر کنید.

۴ توصیه میکنم حتما از مجموعه دی وی دی های موسسه کنکور آسان است و دکتر مهدی شیخی برای مطالعه زیست کنکور استفاده کنید.

 

در پایان مجددا توصیه میکنم حتما تدریس های موسسه کنکور آسان است را به صورت دی و ی دی های آموزشی تهیه کنید و سرعت پیشرفت خود را چند برابر کنید.تمام نکات گفته شده در مقاله بالا، در تدریسهای مجموعه کنکور آسان است رعایت شده و درصدهای بالا را برای شما به ارمغان می آورد

 

 

باز هم اگر سوالی در رابطه با درس زیست کنکور یا سایر درسها داشتید میتونید از طریق شماره تماس هایی که در ادامه قرار دادم بپرسید

ارادتمند – مهندس سلام

 

برای موفقیت در کنکور با تدریس حرفه ای اساتید برتر کشور و کنکور آسان است

همراه باشید

استاد احمدی ، مهندس امیر مسعودی ، مهندس عارف ربیعیان ، دکتر مهدی شیخی

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی درسی رایگان و بهره مندی از

طرح ویژه نوروزی کنکور آسان است

با شماره های

۴۰ ۹۶ ۴۰ ۶۶ – ۰۲۱

۳۸۸۹ ۷۵۲ ۰۹۱۲

تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس تلفنی