0912-837-5747

معرفی رشته زبان و ادبیات فارسی

زبان و ادبیات فارسی

تعریف

زبان و ادبیات فارسی- ادبیات به معنی علم ادبیات و یا علوم ادبی به مجموعه علومی اطلاق می­شود که به وسیله آنها امکان درک، تصحیح، شرح و تحلیل متون ادبی و یا امکان کشف ارتباط بین آنها را فراهم می­آورد. امروزه ادبیات فارسی تقریباً در تمامی دانشگاه­های ایران و برخی از دانشگاه­های جهان (مانند هاروارد و آکسفورد) تدریس می­شود. دروس این رشته در دانشگاه بیشتر متکی بر ادبیات کلاسیک ما است و سهم عمده­ای از واحدهای درسی را شامل می­شود. بیشتر دروس رشته ادبیات شامل بررسی آثار ادبی است اما واحدهای دیگری از جمله: آیین نگارش، دستور زبان، بلاغت، روش تحقیق و سبک­شناسی نیز وجود دارد.

 

توانایی

اگر یک دانشجوی ادبیات از خواندن یک بیت شعر حافظ یا مفاهیم ادبیات عرب یا خواندن داستان­های شاخص و معروف ادبیات جهان لذت نبرد به اشتباه وارد این رشته شده است چون دانشجوی زبان و ادبیات باید دروس بسیار متنوع و گسترده­ای را در وادی ادبیات بخواند و اگر کسی علاقه­مند نباشد این رشته برایس ملال آور می­شود. این رشته قلم درست و بیان خوب می­خواهد تا بتوان منظور خود را به خوبی تفهیم کرد. همچنین دانشجوی این رشته لازم است که حافظه نسبتاً قوی داشته باشد چون بخش عظیمی از مقولات ادبی را باید به خاطر بسپارد تا در مواقع لازم به آنها دسترسی داشته باشد.

 

برخی دروس تخصصی

زبان و ادبیات فارسی

مقاطع بالاتر:

کارشناسی ارشد: ۱٫ زبان و ادبیات فارسی ۲٫ادبیات کودک و نوجوان ۳٫ ادبیات پایداری ۴٫ ادبیات تطبیقی ۵٫ ادبیات عامه ۶٫ادبیات روایی ۷٫ ویرایش و نگارش ۸٫ نظریه و نقد ادبی ۹٫ ادبیات معاصر

دکتری: ۱٫ زبان و ادبیات فارسی ۲٫ ادبیات حماسی ۳٫ ادبیات عرفانی ۴٫ ادبیات غنایی ۵٫ آموزش زبان فارسی

موقعیت شغلی

بعد از آموزش و پرورش، مطبوعات بهترین بستر برای فعالیت فارغ­التحصیلان ادبیات فارسی است. همچنین بهترین نیرو برای تنظیم و ارائه برنامه­های ادبی رادیو و تلویزیون و حوزه­های فرهنگی وزارتخانه­های مختلف کشور، فار­غ­التحصیل این رشته است. و از اینها گذشته یک لیسانس ادبیات اگر پویا و فعال باشد می­تواند یک نویسنده، شاعر یا منتقد گردد و در مراکز چاپ و نشر کتاب به عنوان ویراستار و ناظر ادبی در سیر چاپ کتاب حضور داشته باشد. در ضمن تعدادی از فارغ­التحصیلان نیز با توجه به ذوق و سلیقه خود کارهای ویژه­ای انجام می­دهند که از آن جمله می­توان به شرکت در تألیف فرهنگ­های مختلف به عنوان پژوهشگر ادبی و “فیش­نویس علمی” و “انتخابی” دابره­المعارف­ها اشاره کرد.

 

برای موفقیت در کنکور با تدریس حرفه ای اساتید برتر کشور و کنکور آسان است

همراه باشید

استاد احمدی ، مهندس امیر مسعودی ، مهندس عارف ربیعیان ، دکتر مهدی شیخی

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی درسی در تعطیلات نوروز با شماره های

۴۰ ۹۶ ۴۰ ۶۶ – ۰۲۱

تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس تلفنی