0912-837-5747

لیست رشته های کنکور هنر ۱۴۰۱

کنکور هنر به دلیل تنوع در رشته های هنری، جذابیت های خاص خود را دارد و داوطلبان زیادی مشتاق ادامه تحصیل در این رشته ها هستند. با توجه به این که رشته های کنکور هنر به صورت شناور ارائه می شود، متقاضیان دیگر گروه های آزمایشی مانند ریاضی و فنی، علوم انسانی و علوم تجربی نیز می توانند نسبت به ثبت نام کنکور سراسری هنر اقدام نمایند که این مسئله نیز در تعداد زیاد داوطلبان کنکور هنر بی تاثیر نمی باشد. البته پذیرش در رشته های هنری چندان کار آسانی هم نیست چرا که پذیرفته شدگان آزمون کتبی، می بایست در آزمون عملی نیز مورد سنجش قرار بگیرند.

داشتن آگاهی کافی پیرامون رشته های ارائه شده مرتبط با گروه آزمایشی هنر در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری، شناخت زیرگروه ها، ضرایب و بودجه بندی کنکور هنر، تاثیر به سزایی بر طراحی صحیح و اصولی برنامه ریزی کنکور هنر جهت موفقیت در این تورنمنت بزرگ خواهد داشت و داوطلبان را برای انجام هرچه دقیق تر انتخاب رشته کنکور هنر آماده می سازد. واضح است که بدون داشتن شناخت کافی نمی توان قدم در مسیری طولانی نهاد و انتظار موفقیت و پیشرفت داشت. در نتیجه به کلیه متقاضیان شرکت در آزمون سراسری هنر توصیه می کنیم که در ابتدا، اطلاعات لازم و کافی در رابطه با زوایای مختلف این گروه آزمایشی، رشته های دانشگاهی مرتبط با آن و شرایط پذیرش کنکور هنر کسب نموده و سپس خود را برای هنرنمایی در آزمون کتبی و عملی آن آماده نمایند.

پذیرش در اغلب رشته های مرتبط با گروه آزمایشی هنر در کنکور سراسری به صورت دو مرحله ای (آزمون کتبی و عملی) صورت می پذیرد.

کنکور هنر

معرفی رشته های کنکور هنر ۱۴۰۱

گروه آزمایشی هنر از ۵ زیرگروه مختلف تشکیل شده است که متقاضیان می بایست در زمان انجام انتخاب رشته و پس از بررسی و مطالعه کامل دفترچه انتخاب رشته کنکور هنر نسبت به استخراج کد رشته محل های ایده آل خود متناسب با رتبه و تراز کسب شده در آزمون کتبی اقدام نمایند. پذیرش کنکور هنر در اغلب موارد و رشته ها، به صورت دو مرحله ای صورت می پذیرد و منوط به کسب حدنصاب نمره لازم از هر دو مرحله آزمون کتبی و عملی می باشد. در نتیجه توجه داشته باشید که قبول شدگان کنکور سراسری هنر می بایست در صورت لزوم نسبت به ثبت نام آزمون عملی کنکور هنر و شرکت در این گزینش به خصوص نیز اقدام نمایند تا بتوانند در رشته و دانشگاه موردعلاقه خود پذیرفته شوند.

قبولی در برخی رشته های گروه هنر، مستلزم دارا بودن توانایی و استعداد عملی در زمینه مربوطه می باشد و داوطلبان می بایست پس از کسب نمره قابل قبول در آزمون کتبی، قابلیت های خود را در مرحله عملی نیز به اثبات رسانند که از جمله این رشته ها می توان به نقاشی، ارتباط تصویری، آموزش هنر، هنرهای ­تجسمی، طراحی­ پارچه، طراحی­ لباس، طراحی­ صنعتی، کتابت و نگارگری و… اشاره نمود. البته توجه داشته باشید که آزمون عملی هر کدام از این رشته ها به صورت متفاوت و کاملا اختصاصی برگزار می شود و هر داوطلب بر اساس توانایی های موردنیاز رشته انتخابی خود مورد سنجش قرار می گیرد.

رشته های دارای آزمون عملی و پذیرش دو مرحله ای کنکور هنر ۱۴۰۱
ارتباط تصویری طراحی پارچه طراحی صحنه طراحی لباس
عکاسی کاردانی هنرهای تجسمی کتابت و نگارگری مجسمه سازی و نقاشی
طراحی صنعتی و ادبیات نمایشی ادبیات نمایشی بازیگری و نمایش عروسکی آهنگ سازی
نوازندگی موسیقی ایرانی نوازندگی موسیقی جهانی

لازم است بدانید که هر یک از رشته های کنکور هنر نیز در پنج زیرگروه دسته بندی شده اند. اطلاع از مواد امتحانی و ضرایب مربوطه، از آن جهت اهمیت دارد که متناسب با بالا بودن درصد دروس ضریب دار در یک زیرگروه، رتبه و شانس قبولی داوطلب در رشته های آن زیرگروه نیز افزایش خواهد یافت. ضرایبی که برای هر یک از دروس امتحانی کنکور هنر در نظر گرفته شده اند، به شرح زیر می باشند.

ضرایب دروس مختلف در زیرگروه های کنکور هنر ۱۴۰۱
 مواد امتحانی زیرگروه ضرایب
درک عمومی هنر زیرگروه ۱ ۴
زیرگروه ۲ ۳
زیرگروه ۳ ۳
زیرگروه ۴ ۳
زیرگروه ۵ ۳
درک عمومی ریاضی – فیزیک زیرگروه ۱ ۱
زیرگروه ۲ ۲
زیرگروه ۳ ۲
زیرگروه ۴ ۱
زیرگروه ۵ ۱
ترسیم فنی زیرگروه ۱ ۱
زیرگروه ۲ ۲
زیرگروه ۳ ۲
زیرگروه ۴ ۱
زیرگروه ۵ ۱
خلاقیت تصویری و تجسمی زیرگروه ۱ ۴
زیرگروه ۲ ۴
زیرگروه ۳ ۲
زیرگروه ۴ ۲
زیرگروه ۵ ۱
خلاقیت نمایشی زیرگروه ۱ ۱
زیرگروه ۲ ۱
زیرگروه ۳ ۱
زیرگروه ۴ ۴
زیرگروه ۵ ۱
خلاقیت موسیقی زیرگروه ۱ ۱
زیرگروه ۲ ۱
زیرگروه ۳ ۱
زیرگروه ۴ ۱
زیرگروه ۵ ۴
خواص مواد زیرگروه ۱ ۱
زیرگروه ۲ ۱
زیرگروه ۳ ۱
زیرگروه ۴ ۱
زیرگروه ۵ ۱

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که ضرایب تمامی دروس عمومی در کلیه زیرگروه های پنج گانه کنکور سراسری هنر ۱۴۰۱ یکسان است و تفاوتی میان تاثیرگذاری این دروس در زیرگروه های ۱ تا ۵ مشاهده نمی شود. به این ترتیب که ضریب درس زبان و ادبیات فارسی معادل ۴، زبان عربی برابر ۲، فرهنگ و معارف اسلامی ۳ و زبان خارجه معادل ۲ برآورد شده است.

کلیه رشته هایی که علاقه مندان می توانند با شرکت در کنکور هنر، نسبت به انتخاب آن ها اقدام کنند، در جدول زیر ارائه شده است. توجه داشته باشید که این لیست مطابق با دفترچه انتخاب رشته و برای پذیرش دانشگاه های سراسری از جمله دوره های روزانه، شبانه، پردیس خودگردان، پیام نور و هم چنین دانشگاه ها و موسسات غیرانتفاعی جمع آوری شده است. آشنایی با این رشته ها موجب تسهیل هدف گذاری، تعیین شیوه ادامه تحصیل در شهر، رشته و دانشگاه مورد علاقه، ترسیم مسیر پیشرفت و بهبود روند مطالعاتی داوطلبان می شود. توجه داشته باشید که رشته های جدول ذیل در دو مقطع کاردانی و کارشناسی پیوسته ارائه می گردد.

لیست رشته های کنکور هنر ۱۴۰۱
زیرگروه یک
آموزش ارتباط تصویری ارتباط تصویری تلویزیون و هنرهای دیجیتالی چاپ
صنایع دستی طراحی پارچه طراحی صحنه طراحی لباس
طراحی و ساخت طلا و جواهر عکاسی فرش کتابت و نگارگری
مجسمه سازی نقاشی نقاشی ایرانی هنرهای صناعی
کاردانی طراحی پوشاک کاردانی گرافیک کاردانی هنر سفالگری هنرهای تجسمی
کاردانی عکاسی خبری کاردانی فرش دستباف کاردانی گرافیک کاردانی گرافیک رایانه
کاردانی هنرهای سنتی. کاردانی هنرهای تجسمی کاردانی هنر سفالگری
زیرگروه دو
باستان شناسی طراحی صنعتی مرمت و احیای بناهای تاریخی هنر اسلامی
کاردانی باستان شناسی کاردانی طراحی صنعتی
زیرگروه سه
مرمت آثار تاریخی موزه کاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخی کاردانی موزه
زیرگروه چهار
ادبیات نمایشی بازیگری سینما کارگردانی تلویزیون
نمایش عروسکی کاردانی انیمیشن کاردانی هنرهای نمایشی
زیرگروه پنج
آهنگسازی موسیقی نظامی نوازندگی موسیقی ایرانی نوازندگی موسیقی جهانی

در نظر گرفتن دو فاکتور اساسی علاقه و مهارت در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری هنر به عنوان ارکان اساسی ادامه تحصیل در این زمینه محسوب می گردد. تعدد رشته ها و زمینه های تحصیلی هنر که از جمله آن ها می توان به گرافیک، هنرهای تجسمی، نقاشی، موسیقی و سینما اشاره کرد، باعث شده تا گستره بیشتری از افراد بتوانند نسبت به پذیرش در آزمون کتبی و عملی هنر اعلام علاقه مندی نموده و به دنبال آشنایی با زیرگروه ها، ضرایب، رشته های دانشگاهی و بودجه بندی کنکور هنر باشند. برخی متقاضیان در هنگام انجام انتخاب رشته کنکور هنر علاوه بر علاقه خود، میزان درآمدی که می توانند به واسطه رشته تحصیلی مربوطه کسب کنند را هم مورد توجه قرار می دهند و همواره به دنبال آشنایی با بازار کار بهترین رشته های هنر می باشند.

بسیاری از دانشگاه های کشور در حال حاضر نسبت به پذیرش دانشجویان، بدون نیاز به شرکت در آزمون سراسری و صرفا بر اساس سوابق تحصیلی آن ها اقدام می کنند. رشته های هنری نیز از این قاعده مستثنی نبوده و داوطلبان می توانند با در نظر گرفتن رشته های بدون کنکور هنر اقدامات لازم را در راستای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه های سراسری و آزاد به انجام برسانند.

 

سوالات متداول

۱- لیست رشته های ارائه شده در هر یک از زیرگروه های کنکور هنر از چه طریقی قابل دسترسی می باشد؟

این رشته ها به همراه ضرایب آن در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری و متن این مقاله به چشم می خورد.

۲- شناخت رشته های کنکور هنر از چه نظر دارای اهمیت می باشد؟

آشنایی با این رشته ها، داوطلبان را در مسیر رقم زدن انتخاب رشته ای موفق و مطلوب هدایت می نماید.

۳- منظور از ارائه برخی رشته های کنکور گروه هنر به صورت متمرکز و با شرایط خاص چیست؟

بسیاری از رشته های مرتبط با کنکور هنر به صورت دو مرحله ای و به شرط پذیرش در آزمون کتبی و عملی ارائه می شود.

 

مشاوره و برنامه ریزی با موسسه کنکور آسان است : ۰۹۱۲۸۳۷۵۷۴۷     ۰۲۱۶۶۴۰۹۶۴۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس تلفنی